Home United Kingdom Mank leads Critics Selection Awards nominations

Mank leads Critics Selection Awards nominations

127
0
Mank leads Critics Selection Awards nominations

David Fincher’s most standard movie Mank leads the nominees for the 2021 Critics Selection Awards.

The sunless-and-white movie leads the capacity for Netflix with 12 mentions, including Most effective Dispute and Most effective Actor for Gary Oldman, whereas the acclaimed Minari follows with 10.

Early Newspaper

Netflix’s Ma Rainey’s Gloomy Bottom and Tom Hanks western Data of the World note with eight and seven nominations, respectively.

Four of the 10 titles that would possibly perhaps perhaps be competing for Most effective Dispute at the digital ceremony are Netflix movies – Da 5 Bloods, Ma Rainey’s Gloomy Bottom, Mank, and The Trial of the Chicago 7. The others are Minari, Data of the World, Nomadland, One Night in Miami, Promising Younger Girl, and Sound of Metal.

As well to Oldman, Ben Affleck (The Technique Wait on), Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Gloomy Bottom), Tom Hanks (Data of the World), Anthony Hopkins (The Father), Delroy Lindo (Da 5 Bloods), and Steven Yeun (Minari) would possibly perhaps perhaps even fight it out for Most effective Actor.

The Most effective Actress class is made up of Viola Davis (Ma Rainey’s Gloomy Bottom), Andra Day (The US vs. Billie Vacation), Sidney Flanigan (Never In most cases ever Usually Always), Vanessa Kirby (Devices of a Girl), Frances McDormand (Nomadland), Carey Mulligan (Promising Younger Girl), and Zendaya (Malcolm & Marie).

In the period in-between, in the TV lessons The Crown and Ozark lead the capacity with six nominations apiece. Mrs. The US, Lovecraft Nation, Schitt’s Creek, and What We Effect in the Shadows note with five.

The 26th Critics Selection Awards will air on 7 March.

The corpulent listing of nominations is as follows:

BEST PICTURE

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

Data of the World (Universal Pictures)

Nomadland (Searchlight Pictures)

One Night in Miami (Amazon Studios)

Promising Younger Girl (Focal point Parts)

Sound of Metal (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ACTOR

Ben Affleck – The Technique Wait on (Warner Bros.)

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Tom Hanks – Data of the World (Universal Pictures)

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman – Mank (Netflix)

Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Andra Day – The US vs. Billie Vacation (Hulu)

Sidney Flanigan – Never In most cases ever Usually Always (Focal point Parts)

Vanessa Kirby – Devices of a Girl (Netflix)

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)

Carey Mulligan – Promising Younger Girl (Focal point Parts)

Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Daniel Kaluuya – Judas and the Gloomy Messiah (Warner Bros.)

Invoice Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

Ellen Burstyn – Devices of a Girl (Netflix)

Glenn Stop – Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried – Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)

Ibrahima Gueye – The Life Forward (Netflix)

Alan Kim – Minari (A24)

Talia Ryder – Never In most cases ever Usually Always (Focal point Parts)

Caoilinn Springall – The Center of the night Sky (Netflix)

Helena Zengel – Data of the World (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Gloomy Messiah (Warner Bros.)

Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Minari (A24)

One Night in Miami (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Younger Girl (Focal point Parts)

David Fincher – Mank (Netflix)

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Chloe Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Younger Girl (Focal point Parts)

Jack Fincher – Mank (Netflix)

Eliza Hittman – Never In most cases ever Usually Always (Focal point Parts)

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Paul Greengrass & Luke Davies – Data of the World (Universal Pictures)

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)

Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Chloe Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)

Lachlan Milne – Minari (A24)

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)

Dariusz Wolski – Data of the World (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Private Historical previous of David Copperfield (Searchlight Pictures)

David Crank, Elizabeth Keenan – Data of the World (Universal Pictures)

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focal point Parts)

Designate Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

BEST EDITING

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Kirk Baxter – Mank (Netflix)

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chloe Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma (Focal point Parts)

Bina Daigeler – Mulan (Disney)

Suzie Harman & Robert Worley – The Private Historical previous of David Copperfield (Searchlight Pictures)

Ann Roth – Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Nancy Steiner – Promising Younger Girl (Focal point Parts)

Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP

Emma (Focal point Parts)

Hillbilly Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Gloomy Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Promising Younger Girl (Focal point Parts)

The US vs. Billie Vacation (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS

Greyhound (Apple TV+)

The Invisible Man (Universal Pictures)

Mank (Netflix)

The Center of the night Sky (Netflix)

Mulan (Disney)

Tenet (Warner Bros.)

Wonder Girl 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

The Forty-Yr-Primitive Model (Netflix)

The King of Staten Island (Universal Pictures)

On the Rocks (A24/Apple TV+)

Palm Springs (Hulu and NEON)

The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

One more Spherical (Samuel Goldwyn Movies)

Collective (Magnolia Pictures)

La Llorona (Shudder)

The Life Forward (Netflix)

Minari (A24)

Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG

All people Cries – The Outpost (Hide Media Movies)

Wrestle for You – Judas and the Gloomy Messiah (Warner Bros.)

Husavik (My Dwelling Town) – Eurovision Song Contest: The Epic of Fireplace Saga (Netflix)

Io si (Seen) – The Life Forward (Netflix)

Converse Now – One Night in Miami (Amazon Studios)

Tigress & Tweed – The US vs. Billie Vacation (Hulu)

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Center of the night Sky (Netflix)

Ludwig Goransson – Tenet (Warner Bros.)

James Newton Howard – Data of the World (Universal Pictures)

Emile Mosseri – Minari (A24)

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

BEST DRAMA SERIES

Better Name Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

The Honest appropriate Wrestle (CBS All Catch entry to)

Lovecraft Nation (HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Ozark (Netflix)

Perry Mason (HBO)

This Is Us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman – Ozark (Netflix)

Sterling Okay. Brown – This Is Us (NBC)

Jonathan Majors – Lovecraft Nation (HBO)

Josh O’Connor – The Crown (Netflix)

Bob Odenkirk – Better Name Saul (AMC)

Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Honest appropriate Wrestle (CBS All Catch entry to)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Emma Corrin – The Crown (Netflix)

Claire Danes – Place of origin (Showtime)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Jurnee Smollett – Lovecraft Nation (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jonathan Banks – Better Name Saul (AMC)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

John Lithgow – Perry Mason (HBO)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)

Michael Okay. Williams – Lovecraft Nation (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Gillian Anderson – The Crown (Netflix)

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Janet McTeer – Ozark (Netflix)

Wunmi Mosaku – Lovecraft Nation (HBO)

Rhea Seehorn – Better Name Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES

Better Issues (FX)

The Flight Attendant (HBO Max)

Mother (CBS)

PEN15 (Hulu)

Ramy (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

Ted Lasso (Apple TV+)

What We Effect in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Matt Berry – What We Effect in the Shadows (FX)

Nicholas Hoult – The Huge (Hulu)

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Pamela Adlon – Better Issues (FX)

Christina Applegate – Needless to Me (Netflix)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Natasia Demetriou – What We Effect in the Shadows (FX)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Issa Rae – Apprehensive (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

William Fichtner – Mother (CBS)

Harvey Guillen – What We Effect in the Shadows (FX)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Alex Newell – Zoey’s Out of the ordinary Playlist (NBC)

Designate Proksch – What We Effect in the Shadows (FX)

Andrew Rannells – Gloomy Monday (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Lecy Goranson – The Conners (ABC)

Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)

Jaime Pressly – Mother (CBS)

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

I Would possibly perhaps Wreck You (HBO)

Mrs. The US (FX)

Fashioned People (Hulu)

The Direct In opposition to The US (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix)

Puny Axe (Amazon Studios)

The Undoing (HBO)

Unorthodox (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Injurious Training (HBO)

Between the World and Me (HBO)

The Clark Sisters: First Girls of Gospel (Lifetime)

Hamilton (Disney+)

Sylvie’s Be pleased (Amazon Studios)

What the Structure Technique to Me (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

John Boyega – Puny Axe (Amazon Studios)

Hugh Grant – The Undoing (HBO)

Paul Mescal – Fashioned People (Hulu)

Chris Rock – Fargo (FX)

Designate Ruffalo – I Know This Primary is Accurate (HBO)

Morgan Spector – The Direct In opposition to The US (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Cate Blanchett – Mrs. The US (FX)

Michaela Coel – I Would possibly perhaps Wreck You (HBO)

Daisy Edgar-Jones – Fashioned People (Hulu)

Shira Haas – Unorthodox (Netflix)

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix)

Tessa Thompson – Sylvie’s Be pleased (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Daveed Diggs – The Honest appropriate Lord Fowl (Showtime)

Joshua Caleb Johnson – The Honest appropriate Lord Fowl (Showtime)

Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)

Donald Sutherland – The Undoing (HBO)

Glynn Turman – Fargo (FX)

John Turturro – The Direct In opposition to The US (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Uzo Aduba – Mrs. The US (FX)

Betsy Brandt – Soulmates (AMC)

Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)

Margo Martindale – Mrs. The US (FX)

Winona Ryder – The Direct In opposition to The US (HBO)

Tracey Ullman – Mrs. The US (FX)

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)

Beefy Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Point to (NBC/Syndicated)

Slack Night with Seth Meyers (NBC)

The Slack Point to with Stephen Colbert (CBS)

Red Table Focus on (Fb Stare)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)

Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Abolish (Netflix)

Marc Maron: Stop Cases Fun (Netflix)

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)

Patton Oswalt: I Be pleased The whole lot (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES

The Andy Cohen Diaries (Quibi)

Better Name Saul: Ethics Coaching with Kim Wexler (AMC/Youtube)

Mapleworth Murders (Quibi)

Nikki Fre$h (Quibi)

Reno 911! (Quibi)

Tooning Out the Data (CBS All Catch entry to)

Offer:
Mank leads Critics Selection Awards nominations