Home South Africa Recenze reprosoustavy Wharfedale Diamond 12.2. Velmi atraktivní cena a všestranný zvuk

Recenze reprosoustavy Wharfedale Diamond 12.2. Velmi atraktivní cena a všestranný zvuk

97
0
Recenze reprosoustavy Wharfedale Diamond 12.2. Velmi atraktivní cena a všestranný zvuk

Plusy

  • Velmi vkusné provedení
  • Velmi atraktivní cenovka
  • Klasicky příjemný zvukový charakter firmy
  • Za danou cenu překvapivě všestranná a kvalitní reprodukce

Minusy

  • V praxi je cítit nižší citlivost, než napovídají parametry

Když se řekne Wharfedale, patrně se vám vybaví mile působící značka dostupného hi-fi, která vyrábí dobře fungující, konzervativně pojaté reprosoustavy. Jen nemnoho lidí ale k tomu prvotnímu dojmu připojí i informaci, že Wharfedale existuje už nějakých 90 let (a po celou tu dobu vyrábí reprosoustavy) a dnes pod křídly koncernu IAG patří mezi největší výrobce na planetě. S tím se nicméně váže také opravdu široké, někdy až trochu nepřehledné portfolio.

Vzhled a kontrukce

Je to také tím, že košatá nabídka se značka zahušťuje zejména v nejdostupnější oblasti a většina modelových řady tu nese jméno Diamond. Nejnovější generací je série Diamond 12 – jak je zvykem, snaží se definovat standardy této dostupné cenové kategorie, k čemuž má Wharfedale se svou obrovskou vývojovou a výrobní kapacitou nesporné možnosti. Jde na to už odvážným marketingovým heslem „The New Benchmark“, neboli „nové měřítko“.

Early Newspaper
Klepněte pro větší obrázek

Co se pak dozvíte je to, že cestu ke zlepšení oproti minulým generacím pomáhal vydláždit velmi oceňovaný konstruktér, specializující se na konzultační business – Karl-Heinz Fink, který pod svým vlastním jménem vyrábí reprosoustavy, které stojí milion a víc, tedy patrně ví, co činí. Ne že by existovalo přímo úměrné rovnítko mezi cenou a kvalitou, ale nemalá míra souvislosti tam rozhodně je.

Dostal se k nám jako první model Diamond 12.2, což je největší z dokonce tří různých regálovývch modelů v sérii. Vnější podoba je nezpochybnitelně „wharfedaleovská“ – kabinet je čistě pravoúhlý, má oddělenou čelní stěnu ve vysokém lesku a zbytek stěn je potažený kultivovaně vypadajícím vinylem. Celkové zpracování je příkladné, je vidět, že ohromné možnosti firmy mají své výsledky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pojetí je klasické až konzervativní – Diamond 12.2 jsou běžně velké regálovky (poctivých 8,2 kg na kus při šířce 20 cm, výšce 33,5 cm a hloubce 28,5 cm, což dává vnitřní pracovní objem 11,8 litru) s nosnou sendvičovou konstrukcí panelů s výztuhami v pravolevé i předozadní ose, vpředu osazené jedním vysokotónovým a jedním středobasovým reproduktorem.

Klepněte pro větší obrázek

Vzadu pak spatříte výdech bassreflexu z kvalitního plastiku s lehkým klenutím, které snižuje riziko vzniku nepříjemných zvuků. Ve spodní části je pak typicky pojatá sada dvou párů reproterminálů – jsou seřazené vertikálně a ještě svírají úhel 90 stupňů, takže se s nimi výtečně pracuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Největší pozornost upírá Wharfedale k novému materiálu středobasové kónické membrány o průměru 15 cm – říkají mu Klarity. Polypropylenový základ doplňují umělá vlákna mica a poskytují vyšší pevnost membrány. Tu ještě zvyšují žebra, táhnoucí se od středu k okraji. Nově vyvinutý je prý i závěs – jde o klasickou (byť relativně velkou) vlnku z velmi měkkého materiálu. Klasický ferritový magnet v tomto měniči doplňují hliníkové zkratovací kroužky, zpřesňující chod cívky.

Když jsme u cívky, ta je navinutá na formeru z kombinace pryskyřice a skelných vláken – to je materiál na tuto cenovou relaci velmi exotický. Cílem je zamezit šíření bludných proudů, kterým běžný kaptonový former nebrání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nový je ale také vysokotónový reproduktor – jeho kopulka o šířce 2,5 cm je vyrobena z pleteného polyesterového filmu, jehož povrch je ošetřený lesklou impregnací. Planžeta není nijak tvarovaná a přesto je kolem reproduktoru maličký zvukovod.

Fink navrhl také zajímavou frekvenční výhybku – používá topologii LKR (Linkwitz-Riley) se strmostí 24 dB / oktáva. Osazené cívky jsou na vzduchovém jádru, což je v této ceně opět poměrně drahý a netypický prvek. Stojí za to zmínit také přechodovou frekvenci 2 000 Hz.

Wharfedale udává frekvenční rozsah 50 – 20 000 Hz, jmenovitou impedanci 8 ohm (i když prý je minimum na 4 ohmech) a charakteristickou citlivost 88 dB / 2,83 V / m.

Source:
Recenze reprosoustavy Wharfedale Diamond 12.2. Velmi atraktivní cena a všestranný zvuk